Nici PDO/PLLA w celu odmłodzenia, ujędrnienia, poprawy napięcia zwiotczałej skóry, mogą być implantowane praktycznie we wszystkich rejonach ciała: twarzy, szyi, dekolcie, brzuchu, pośladkach i udach. Jest to możliwe dzięki stymulacji fibroblastów – komórek skóry odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Proces ten zaczyna się po około 10-14 dniach od zabiegu i trwa około 6-8 miesięcy. Po tym czasie nici ulegają biodegradacji. Wytworzony kolagen pozostaje dłużej, przez co efekt jest widoczny nawet do 2 lat.
Nici PDO wykonane są z polidioksanu – materiału stosowanego w medycynie od bardzo dawna np. w rozpuszczalnych niciach chirurgicznych. Po około 6 miesiącach od zabiegu ulegają hydrolizie do dwutlenku węgla i wody. Pozostałe składniki wydalane są wraz z moczem.
Nici PLLA wykonane są z kwasu polimlekowego, który naturalnie występuje w organizmie. Pozostają w skórze dłużej niż nici PDO, ulegając powolnej biodegradacji nawet do 1,5 roku. Wprowadzenie nici nie powoduje alergii. Działanie opiera się na dwóch mechanizmach. Pierwszy widoczny od razu po wprowadzeniu wynika z tego, że nici tworzą swego rodzaju rusztowanie unoszące skórę. Drugi mechanizm polega na pobudzeniu fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny w okresie 10-14 dni po zaimplantowaniu nici.
Nici występują w różnych wariantach:
- gładkie do biorewitalizacji (proste, skręcone, pojedyncze, multi) – ich liczba i rodzaj dobierane są do indywidualnych potrzeb;
- haczykowe, służce do niechirurgicznego liftingu tkanek.
Nici PDO i PLLA są wskazane w przypadku: opadających policzków (tzw. „chomików”), wiotkiej skóry pod oczami, zmarszczek palacza, zmarszczek marionetki, lwiej zmarszczki, wiotkiej skóry na szyi i dekolcie, luźnej skóry na brzuchu i nad kolanami.